Pietruszka
Katalog Ziół,  Pietruszka

Pietruszka naciowa

Pietruszka to zioło, które zawsze warto mieć w domu. Przydatna w kuchni, bogata w witaminę C , beta – karoten i żelazo, doskonale komponuje się z wieloma potrawami. Może wzbogacać smak pieczonych ryb i mięs, potraw przygotowywanych na parze, grillowanych warzyw.

Pietruszka jest rośliną bardzo odporną. Z łatwością możemy ją uprawiać na parapecie lub balkonie, a zasady, których należy przestrzegać nie są zbyt restrykcyjne.

Zielona pietruszka
Zielona pietruszka

Wysiew pietruszki

Wysiew pietruszki jest dość prosty. Możemy siać ją przez cały rok, jeśli mamy taką możliwość, w maju najlepiej wystawić doniczki na balkon. Po wykiełkowaniu możemy ją przesadzić (zostawiamy kilkucentymetrowe odstępy), eliminując słabo rozwinięte sadzonki. Nasiona kiełkują w dużej ilości, więc wysiew jest najlepszą metodą uprawy tej rośliny. Nasiona pokrywamy cienką warstwą ziemi – od kilku milimetrów, do centymetra gleby przepuszczalnej. Roślina wysiana z nasion nie tworzy grubego korzenia, a mniejsze rozwidlone. Podlewamy ją umiarkowanie, żeby utrzymać stały poziom wilgoci. Wersja dla mniej cierpliwych to wyhodowanie pietruszki z jej korzenia. Świeży (najlepiej z okolicznego bazaru), nie do końca oczyszczony korzeń, sadzimy w doniczce. Doniczka musi być w miarę duża, żeby korzeń pietruszki swobodnie się zmieścił. Spowoduje to też lepszy przyrost listków. Podobnie – gdy na zewnątrz będzie już dostatecznie ciepło – doniczkę możemy wystawić na balkon. Pietruszkę, korzeń podlewamy regularnie, a pędy naci zrywamy u podstawy, żeby roślina wypuszczała więcej młodych listków.

Kiedy siać pietruszkę?

Najlepiej wysiać pietruszkę z początkiem miesiąca marca lub w kwietniu. Okres kiełkowania pietruszki to około miesiąc, dobrze więc posadzić ją wcześniej, tym bardziej, że niskie temperatury nie wpływają na nią negatywnie. Pietruszka naciowa dość długo kiełkuje – na pierwsze listki możemy czekać nawet kilka tygodni.

Uprawa pietruszki

Do uprawy pietruszki najlepiej użyć ziemi do uprawy ziół i roślin aromatycznych lub gleby uniwersalnej. Na spodzie wazonu warto umieścić cienką warstwę gliny lub żwiru, aby zapewnić dobre odwadnianie. Podczas napełniania doniczek należy dobrze wymieszać ziemię. Jeśli mamy mało miejsca, możemy posadzić pietruszkę razem z bazylią. Te dwie rośliny mogą być sadzone razem, bo mają podobne wymagania.

Zbiór pietruszki

Pietruszkę zbieramy regularnie, od końca wiosny, aż do późnej jesieni. Liście pietruszki wycinane nadal rosną, możemy więc je zbierać okresowo.

Miesiąc wysiewu: marzec, kwiecień.

Podłoże: uniwersalne, ewentualnie ziemia do uprawy ziół i roślin aromatycznych.

Stanowisko: ciepłe, słoneczne.

Podlewanie: umiarkowane, dbamy o stały poziom wilgoci.

Zbiór: od wiosny do jesieni.

Autor

Plant Lover

Sieje i hoduje w mieście. Fanka Italii i podróży kulinarnych. Uwielbia zapach rozmarynu i kawy. Nie może żyć bez muzyki i roślin. W wolnych chwilach amatorsko bloguje i maluje ściany ombre.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *