
Odczyn gleby – dlaczego taki ważny?
Odczyn gleby określa kwasowość lub zasadowość podłoża w skali pH. Jest to bardzo istotny czynnik w uprawie roślin. Każda roślina bowiem ma swoje potrzeby jeśli chodzi o pH ziemi, w której kiełkuje i rośnie.
Co to właściwie jest ta kwasowość gleby i dlaczego jest tak istotna?
Odczyn gleby to właściwość, która określa jej kwasowość i zasadowość w skali pH. Na to czy gleba jest kwasowa czy zasadowa ma wpływ jej skład chemiczny. Odczyn kwaśny to wynik przewagi jonów wodorowych i jonów glinu. Gleby zasadowe to te z przewagą jonów wodorotlenkowych wraz z dużą zawartością jonów wapnia, sodu, magnezu, i węglanu wapnia.
Gleba zasadowa czy gleba kwasowa?
Rośliny, a w tym zioła, preferują bardziej zasadowy oraz obojętny odczyn gleby. W środowisku zasadowym dobre dla gleby bakterie dziarsko pracują nad przemianą materii oraz azotu, co ogranicza powstawanie grzybów – tych mniej korzystnych organizmów dla naszych roślinek. Odczyn kwasowy utrudnia pobieranie składników odżywczych oraz wody z gleby, przez co roślina nie rozwija się prawidłowo.
Odczyn pH gleby wpływa na efektywność pobierania składników odżywczych oraz wody przez roślinę.
Skoro już wiemy, jak bardzo ważna jest dla roślin ta kwestia, przyjrzyjmy się ziemi w naszych doniczkach. Najlepiej ocenić odczyn gleby zawczasu zanim rośliny, które w niej posadzimy, dadzą nam znać swoją słabą kondycją, że coś jest nie tak. Niektóre mogą tego nie przetrwać. A więc do dzieła.
Jak najłatwiej sprawdzić odczyn pH gleby
Kwasomierz glebowy
Najprostszym sposobem według mnie jest zakup urządzenia, które nazywa się kwasomierzem glebowym. Brzmi dumnie, jednak to niepozorne urządzonko z małą wskazówką możemy zakupić w sklepach ogrodniczych już za kilkanaście złotych. Wydaje mi się, że nie jest to duży koszt, jeżeli posłuży nam kilka lat przy uprawie ziół i roślin doniczkowych w domowych warunkach. Wyniki otrzymujemy szybko i dokładnie. Jeszcze bardziej precyzyjne wyniki otrzymamy jeśli użyjemy kwasomierza glebowego elektronicznego, jednak koszt zakupu elektronicznej wersji urządzenia będzie znacznie wyższy.
Jak sprawdzić odczyn gleby – wersja dla małego chemika
Testy kolometryczne
Specjalny roztwór lub papierki lakmusowe, które zakupisz w sklepie ogrodniczym, podczas kontaktu z badaną ziemią zmieniają kolor i wskazują na stopień zakwaszenia gleby.
Badanie odczynu pH gleby z użyciem sody i octu
Może lubisz bawić się ziemią, a może nie masz pod ręką kwasomierza, a koniecznie chcesz zbadać odczyn gleby? Sprawdź, czy masz w domu ocet oraz sodę oczyszczoną. Z ich użyciem, wykonując niewielkie doświadczenie chemiczne, ustalisz jaki jest poziom kwasowości ziemi. Jeżeli próbka ziemi w kontakcie z octem reaguje, bulgocze oraz syczy wynik wskazuje na odczyn zasadowy. Jeżeli próbka ziemi reaguje w kontakcie z sodą oczyszczoną, to wynik wskazuje na glebę zakwaszoną o pH poniżej 7.
Odczyn pH gleby – jak zinterpretować wyniki?
Otrzymane wyniki porównujemy z ogólną skalą zakwaszenia gleby:
Bardzo kwaśne gleby posiadają pH < 4,5 Kwaśne: pH od 4,4 do 5,5 Lekko kwaśne: pH od 5,5 – 6,5 Obojętne: pH od 6,6 – 7,2 Zasadowe: pH powyżej 7,2.
Jakie pH gleby do uprawy ziół?
Zioła najbujniej będą się rozwijać w glebie zasadowej. Jeżeli ziemia, którą dysponujemy ma odczyn kwaśny czyli poniżej pH 6, warto przeprowadzić tak zwane wapnowanie gleby poprzez zastosowanie dolomitu lub kredy.
Wapnowanie gleby spowoduje zmianę odczynu z kwaśnego na zasadowy, czyli ten odpowiedni jest najlepszy do uprawy ziół.
Tak więc przyjrzyjmy się podłożu, które chcemy wykorzystać do uprawy ziół. Jego skład chemiczny, a co za tym idzie odczyn pH, to jeden z kluczowych czynników, który wpływa na rozwój i kondycję roślin.
Autor
Wieczna 'wannabe' graficzka i ilustratorka. Lubi pogrzebać w kodzie i w ziemi. Najlepiej dogaduje się z roślinami. Adoratorka niezwykłych form stworzonych przez naturę. Siejąca chaos poszukiwaczka harmonii i ładu.

