Majeranek
Majeranek czyli Lebiodka albo jeszcze inaczej Mariolka. Bez dodatku majeranku nie ma dobrego barszczu czy żurku. Jakie jeszcze właściwości posiada majeranek i dlaczego fajnie mieć go zawsze pod ręką w kuchni?
Majeranek pochodzi z krajów śródziemnomorskich i tylko tam rośnie na dziko. W Europie uprawiany jest ze względu na swoje niezwykłe właściwości smakowe, lecznicze i kosmetyczne. Uprawa majeranku jest stosunkowo prosta w warunkach domowych. Roślina ta rośnie na wysokość około 30 – 50 cm, jej liście są małe, owalne, mają gładkie brzegi, pokryte są grubymi włoskami, które nadają jej aksamitny wygląd. Na pierwszy rzut oka łatwo ją pomylić z oregano, jednak smak i zapach już robią różnicę.
Uprawa
Majeranek należy wysiać na początku wiosny. Gdy sadzonki przekroczą 6-8 cm wysokości, możemy przesadzić je wtedy do większej doniczki. Majeranek z łatwością rośnie w doniczce, dobrze przystosowuje się do różnych rodzajów gleby, ale preferuje tę świeżą, drenowaną i bogatą w składniki odżywcze.
Aby wyhodować majeranek, doniczki musimy umieścić w słonecznym miejscu. Przed napełnieniem jej ziemią, na dnie układamy warstwę drenującą o grubości 2 cm. Doniczkę wypełniamy kompostem wykonanym z ziemi uniwersalnej (50%), pozostałą połowę wypełniamy torfem i piaskiem w równych częściach (PH 6,7 – 7,0). Rozkładamy nasiona oddzielając je od siebie, zakopując je na kilka milimetrów głębokości.
W miarę wzrostu siewek, eliminujemy te najmniejsze. Przez pierwsze 15 – 20 dni od zasiania, do kiełkowania, nawadniamy je co drugi dzień sprayem, by nie zruszyć nasion. Nie ma potrzeby nawadniania majeranku obficie, roślina ta preferuje suchy klimat.
Zbiory majeranku odbywają się latem, w okresie kwitnienia, kiedy kwiaty właśnie się otwierają. Majeranek osiąga zazwyczaj około 30 centymetrów wysokości, choć liście możemy zbierać już po 1,5 miesiąca, przecinając wierzchołki. Pędy przycinamy na wysokości 10 cm, suszymy podwieszając je do góry nogami w cieniu, w suchym i przewiewnym miejscu. Po wyschnięciu liści, oddzielamy je od łodygi. Zioło to doskonale smakuje świeże, po wysuszeniu zachowuje swoje aromatyczne właściwości.
Zwykle nie ma potrzeby nawożenia ziemi, ale w przypadku majeranku doskonale sprawdzi się ziemia z dodatkiem fosforu i potasu. Wszelkie pasożyty muszą być usuwane ręcznie, a skutecznym środkiem zapobiegawczym jest spryskiwanie rośliny i ziemi maceratem czosnkowym (główka czosnku na litr wody, pozostawiona na dzień).