Liść laurowy wawrzyn szlachetny
Katalog Ziół

Liść laurowy

Liść laurowy (wawrzyn szlachetny) jest bardzo popularną rośliną krajów śródziemnomorskich. W tym klimacie, w warunkach naturalnych, pod postacią krzewu czy mini – drzewka, laur potrafi wyrosnąć nawet do wysokości 8 metrów. W naszym klimacie oczywiście nie osiągnie takich rozmiarów, ale spokojnie możemy wyhodować spory, aromatyczny krzew.

Zastosowanie liścia laurowego

Zastosowanie liścia laurowego jest bardzo zróżnicowane – w kuchni świetnie łączy się z mięsem i rybami, nadaje nowy smak warzywom. W domu laur może być stosowany jako środek przeciwko owadom, jest skuteczny w walce z molami. Napar z liścia laurowego pomaga w detoksykacji organizmu, ma działanie odkażające i bakteriobójcze, pomaga w walce z przeziębieniem.

Charakterystyka liścia laurowego

Laur należy do roślin wiecznie zielonych, liście tworzące drzewko laurowe mogą być owalne lub eliptyczne, ich górna część jest ciemnozielona. W marcu i kwietniu na roślinie pojawiają się liczne małe, żółte kwiaty. Kwitną jednak dopiero rośliny kilkuletnie. Roślina ta przybyła do Europy z terenów Azji Mniejszej. W czasach starożytnych, Grecy i Rzymianie, wieńcami laurowymi ozdabiali głowy zwycięzców igrzysk.

Uprawa liścia laurowego

Drzewko laurowe możemy rozmnażać na dwa sposoby – poprzez wysiew lub przez ukorzenienie sadzonek – wersja dla mniej cierpliwych.

Nasiona wysiewamy jesienią, zazwyczaj dopiero po kilku miesiącach pojawiają się pierwsze kiełki.
Przed wysianiem, nasiona liścia laurowego namaczamy przez około dwie doby w wodzie. Po dobie zmieniamy wodę, oraz ściągamy z nasion osłonkę. Nasiona siejemy na głębokości 1 – 2 cm, podlewamy i stawiamy w dość ciepłym miejscu. Nasiona kiełkują nieregularnie, zazwyczaj po około dwóch, trzech miesiącach.

Pod koniec lata możemy ukorzenić zielone, młode przyrosty, które wydzielimy z naszego drzewka.

Drzewko laurowe ma nieduże i dość płytkie korzenie.
Pędy przyrastają raczej wolno, w zimie roślina zwalnia i odpoczywa.
Na dnie doniczki układamy warstwę drenażu, żeby ułatwić odpływ wody. Następnie wypełniamy osłonkę warstwą lekko piaszczystego podłoża, następnie ziemi o odczynie zbliżonym do ph 6,5 -7,5.

Jak pielęgnować liść laurowy?

Ponieważ roślina ta pochodzi z terenów śródziemnomorskich, musimy zapewnić jej stanowisko mocno słoneczne. Do końca sierpnia trzymam laur na balkonie, wraz z przyjściem pierwszych chłodniejszych nocy zabieram do domu. Roślina ta jest nieodporna na niskie temperatury i łatwo ją przemrozić.

Drzewka laurowego nie podlewamy zbyt często, jedynie latem, przy wyższych temperaturach trzeba uważać na przesuszenie. Wawrzyn nie ma dużych wymagań co do podłoża, będzie dobrze rósł w uniwersalnej ziemi ogrodowej. Lubi natomiast zraszanie – zraszamy go każdego dnia, latem częściej niż raz.

W okresie zimowym najlepiej mu będzie na słonecznym parapecie, w pomieszczeniu z umiarkowaną temperaturą. Ograniczamy wtedy podlewanie i rzadziej zrywamy listki.

Drzewko liścia laurowego możemy formować w dowolny sposób, nadając mu kształt bonsai. Możemy podciąć przerzedzone drzewko pod koniec zimy.

Jeśli chodzi o choroby, roślina ta jest dość odporna i rzadko choruje.

Autor

Plant Lover

Sieje i hoduje w mieście. Fanka Italii i podróży kulinarnych. Uwielbia zapach rozmarynu i kawy. Nie może żyć bez muzyki i roślin. W wolnych chwilach amatorsko bloguje i maluje ściany ombre.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *