Zioła Lawenda
Katalog Ziół,  Lawenda

Lawenda

Lawendę znają prawie wszyscy. Uprawiana od wieków, intensywnie pachnie, ma niezliczoną ilość zalet – począwszy od wątków kulinarnych, skończywszy na właściwościach prozdrowotnych. Swoją popularność zawdzięcza również intensywnemu aromatowi, a olejek lawendowy jest bazą dla wielu kosmetyków.

Lawenda (łac. Genus Lavandula) pochodzi z Indii bądź Wysp Kanaryjskich, dziś przywodzi na myśl lawendowe pola Prowansji. Istnieje wiele rodzajów lawendy. Najlepszym rodzajem lawendy do uprawy w doniczce jest lawenda wąskolistna.

Uwielbia typowy klimat umiarkowany lub subtropikalny, jest szeroko rozpowszechniona w krajach śródziemnomorskich, w Afryce Północnej i Azji – od Półwyspu Arabskiego po Indie. Roślina ta  kwitnie latem, w okresie od czerwca do sierpnia. Odstrasza komary i mole, przyciąga owady. Miód lawendowy ma delikatny smak i jest bardzo aromatyczny. Jest również stosowana do aromatyzowania białego wina, octu bądź słodyczy.

Uprawa lawendy doniczkowej nie należy do trudnych. Możemy swobodnie uprawiać ją w mieście :), umieszczając pojemniki na parapecie, balkonie czy tarasie.

Zioła Lawenda właściwości
Lawenda suszona

Lawenda uprawa.

Jest rośliną wieloletnią. Optymalny czas wysiewu lawendy przypada na jesień (głównie do gruntu) lub wiosnę (doniczki). Lawendę siejemy w miękkiej glebie, na głębokości około centymetra, co jakiś czas zraszamy ziemię. Na dno doniczki można ułożyć warstwę drenażu. Aby ułatwić lawendzie kiełkowanie, zalecam wcześniej namoczyć nasiona lawendy w naparze z rumianku (więcej info tutaj, albo podlinkowane). Część sadzonek, które rozwijają się wolniej możemy odrzucić. Pamiętajmy o przycinaniu łodyg, które przekwitają.

Możemy ją również rozmnożyć poprzez rozdzielenie sadzonek. Gałązki lawendy z łodygi o długości co najmniej 10 cm ukorzeniamy w mieszance torfu i żyznej gleby. Kiedy gałązka rozwinie pierwsze korzenie, przenosimy roślinę do większej doniczki.

Pielęgnacja lawendy w doniczce.

Roślina ta kocha słońce, pamiętajmy o tym wybierając dla niej miejsce w domu lub na balkonie. Roślina ta źle reaguje na nadmiar wody, lepiej ją przesuszyć niż przelać. Lawenda nie lubi też tłoku, dobrze więc ją wyeksponować i zapewnić minimalny choćby przepływ powietrza.  Chronimy ją natomiast od przeciągów. Dla mieszczuchów uprawiających lawendę w przydomowym ogródku – najlepsze dla lawendy będą skarpy, skalniaki czy rabatki.

Musimy zapewnić lawendzie maksymalny przepływ wody – na dnie układamy kamyki, np.: keramzyt (ja używam często fragmentów starej glinianej doniczki), wystarczą dwa lub trzy centymetry. Napełniamy donicę miękką glebą (najlepsze podłoże dla lawendy to takie o pH 6,5–7,5, jeśli natomiast mamy ziemię zbyt kwaśną, możemy ją zwapnować kredą).  Ja często kupuję gotową mieszankę do ziół, z dużą zawartością humusu. Lawenda nie wymaga jakiegoś specjalnego nawożenia.

Przesadzanie i suszenie.

Lawenda w sprzyjających warunkach rośnie dość szybko. Jeśli uda nam się wyhodować większy, całoroczny okaz, pamiętajmy o przesadzeniu jej na wiosnę, wybierając pojemniki o nieco większej średnicy (o 1/5 lub 1/4 większy).

W zimie, jeśli mamy taką możliwość, najlepiej przechować krzew w chłodniejszym miejscu np.: na strychu. Lawendę ścinamy latem, kiedy kwiaty zaczynają kwitnąć. Pęczki lawendy suszymy kwiatami do dołu, w wentylowanym, nienasłonecznionym miejscu.

Autor

Plant Lover

Sieje i hoduje w mieście. Fanka Italii i podróży kulinarnych. Uwielbia zapach rozmarynu i kawy. Nie może żyć bez muzyki i roślin. W wolnych chwilach amatorsko bloguje i maluje ściany ombre.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *